Wybierając okna do domu, użytkownicy zwracają uwagę na ich parametry, m.in. izolacyjność i trwałość. Okna powinny też wizualnie wpasowywać się do stylu domu. Aby spełniały swoją funkcję przez wiele lat, jest jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić maksimum uwagi. Co takiego? Montaż stolarki PCV, który warunkuje w pewien sposób działanie skrzydeł okiennych.
Stolarka PCV – dlaczego jej poprawny montaż jest tak istotny?
Odpowiedni montaż okna PCV jest warunkiem prawidłowego działania przez wiele lat. Jeśli podczas montażu zostaną popełnione błędy, wszystkie właściwości, które powinny zapewniać okna PCV zostaną utracone. Istotne w tym względzie jest, by instalacji dokonać według porad producenta lub dołączonej instrukcji z zachowaniem należytej uwagi. Dzięki temu, parametry, które są tak ważne dla użytkowników, zostaną zachowane.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu?
Osoba montująca okna PCV powinna skupić się na kilku aspektach instalacji, by w wykonać profesjonalny montaż. Jakość wykonania w tym przypadku jest bardzo ważna. Istnieje kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w instalacji stolarki PCV. Od czego rozpocząć przygotowania?
Przygotowania do prawidłowego zamontowania okna należy rozpocząć od dokładnego pomiaru. Zazwyczaj jest on wykonywany przez profesjonalistów.
Jak przygotować otwór okienny do montażu stolarki PCV?
Przygotowanie otworu okiennego w prawidłowy sposób to kolejna istotna kwestia. Nie ma znaczenia czy jest to założenie okien do nowego budynku, czy ich wymiana. Ważne, by wyprostować otwory okienne, aby była możliwość umieszczenia okna w odpowiedni sposób. Wykonawcy powinni też zwrócić uwagę na usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń, takich jak chociażby pył.
Zasady montażu stolarki PCV
To, w jaki sposób zostanie zamontowane okno zależy od wielu czynników. Są to m.in. rodzaj materiału, z którego jest postawiona ściana, oraz miejsce osadzenia okna. Powinno ono być stabilnie podparte w otworze okiennym. Najczęściej dokonuje się montażu przy użyciu stalowych płaskowników osadzonych w ramie, przykręcanych do boku ościeża.
Uszczelnianie okna
Jest to ważna kwestia podczas instalacji okna, bowiem od tej czynności zależy czy okno będzie spełniać swoją rolę w odpowiedni sposób. Warto w tym miejscu dodać, że udział okien w zmniejszeniu strat energii cieplnej wynosi od 20- 25%. Dlatego, bardzo ważne jest odpowiednia izolacja szczeliny przy styku okna z murem. Warstwa zewnętrzna uszczelnienia, powinna być odporna na opady deszczu, natomiast wewnętrzna nie może przepuszczać powietrza.
Skontrolowanie montażu po zakończeniu pracy
Bardzo ważne jest, by osoby montujące okna, po skończonej pracy sprawdziły ich działanie. Skrzydło okienne powinno otwierać się i zamykać w płynny sposób. Dzięki temu mamy gwarancję, że jest dobrze zaizolowane i umieszczone pod odpowiednim kątem. Dzięki temu będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.
Planujesz montaż okien? Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie możesz zapoznać się z oferowanymi przez nas produktami, w tym stolarką PCV.